Jeśli, to czytasz to znaczy, że masz dostęp do Internetu. To dobrze.

Jeśli jesteś uczniem, nauczycielem – tym lepiej.
Ten krótki artykuł jest dla Ciebie.

Korzystanie z Internetu w dzisiejszych czasach jest bardzo wygodne i popularne, a liczba witryn ciągle rośnie w bardzo szybkim tempie. Medium to stało się nieodłączną częścią naszego życia.

Oto propozycje kilku użytecznych stron internetowych.

Gdzie szukać informacji przydatnych w szkole, jak mądrze się rozwijać, gdzie znaleźć materiały do lekcji, jak uczyć się bawiąc?

Zacznijmy od...prawa obowiązującego w sieci.
Pojawienie się komputerów, a wraz z nimi Internetu spowodowało, że coraz więcej treści wyszukujemy w sieci, kopiujemy i  wklejamy w nasze prace albo drukujemy i prezentujemy publicznie.

Na stronie www.prawokultury.pl znajdziesz wiele informacji dotyczących prawa autorskiego. Jeśli chcesz wiedzieć: co to jest domena publiczna, co możesz bezkarnie kopiować, z czego możesz zrobić użytek prywatny, a z czego publiczny – zajrzyj  tu.

Powiązana z nią tematycznie strona www.szukamy.org promuje zasoby polskich archiwów, bibliotek. Jej celem jest kształtowanie podstawowej świadomości prawnej związanej z wykorzystywaniem zasobów internetowych.

Uczniom pragnącym na bieżąco sprawdzać swoją wiedzę z różnych przedmiotów, proponuję strony: www.test.4free.pl lub www.sprawdzsie.pl. Większość testów jest darmowa i obejmuje właściwie wszystkie dziedziny nauki. Mogą one stanowić również źródło inspiracji dla nauczycieli pragnących sprawdzić wiedzę swoich ukochanych podopiecznych na najbliższej lekcji w postaci kartkówki :).

Nauczyciele wykorzystujący coraz bardziej powszechne w szkole, nowoczesne narzędzia nauczania, takie jak tablice interaktywne, czy rzutniki multimedialne z całą pewnością powinni zapoznać się z zasobami edukacyjnymi dostępnymi na stronie www.scholaris.pl.
Jest to portal wiedzy dla nauczycieli zawierający między innymi gotowe scenariusze zajęć i materiały multimedialne na wszystkich szczeblach nauczania.
Ciekawe propozycje znajdują się również na stronie www.nauczyciel.pl. Wśród zasobów są tu interaktywne zadania, animacje, filmy, pokazy slajdów, symulacje, mapy, ilustracje, lekcje uczniowskie i nauczycielskie. Stworzono tu możliwości nie tylko odtwarzania, ale również samodzielnego tworzenia prezentacji i zadań dla uczniów.

Podobne sposobności stwarza używany przez nauczycieli na co dzień portal gdańskiej platformy edukacyjnej, dla przypomnienia www.edu.gdansk.pl, gdzie w zakładce „biblioteka   zasobów” znajdziemy mnóstwo ciekawych materiałów do wykorzystania w trakcie zajęć lub, dzięki edytorowi treści edukacyjnych, wykreujemy własną lekcję.

Ciekawym adresem jest również www.edukacja.edux.pl. Można się tu zapoznać z publikacjami edukacyjnymi nauczycieli rozmaitych szczebli kształcenia, a także bezpłatnie opublikować własny artykuł.

Podane przeze mnie strony internetowe, to tylko kropla w morzu, a raczej w sieci Internetu. Codziennie pojawiają się nowe, ciekawe treści. Warto, w miarę możliwości, zapoznawać się z nowoczesnymi technikami nauczania, gdyż jak twierdzi Don Tapscott (kanadyjski badacz Internetu, światowy autorytet w zakresie strategii biznesowych): „Wielu uczniom wiodłoby się w szkole lepiej, gdyby system edukacyjny zmienił się tak, by uwzględnić to, jak młode pokolenie uczy się, myśli i przetwarza informacje.”

opracowała: Marta Rapsiewicz