Powołanie

5 listopada 2014r. Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego p. Piotr Kowalczuk oficjalnie poinformował na spotkaniu dyrektorów szkół i placówek oświatowych o utworzeniu Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej! Projekt powstał w wyniku współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańsk i Polskiego Centrum Mediacji a będzie realizowany w naszym Zespole! Wyrósł na doświadczeniach wyniesionych z projektu: „Mediacja szkolna jako element wychowania obywatelskiego. Doświadczenie polskie dla Ukrainy”. Głównym założeniem programowym tego przedsięwzięcia było przeprowadzenie serii warsztatów i zajęć edukacyjnych w zakresie mediacji rówieśniczej dla aktywnych uczniów klas gimnazjalnych z Obwodu Ługańskiego na Ukrainie i Gdańska. W projekcie wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 21  i  I Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, którzy planowali w swoich szkołach pełnić rolę mediatorów w rozwiązywaniu konfliktów rówieśniczych. W dniach 4-7 sierpnia 2013r.  w Gdańsku odbyło się także seminarium przygotowujące w ramach projektu „Od mediacji szkolnej ku społeczeństwu obywatelskiemu. Projekt współpracy Polsko-Ukraińskiej 2013” -kooperacja  Polskiego Centrum Mediacji (oddział w Sopocie) i Grupy Mediacji Obwodu Ługańskiego na Ukrainie z udziałem nauczycieli i młodzieży z gdańskich szkół. Podczas seminarium w Gdańsku odbyły się spotkania przygotowawcze zespołu koordynatorów i trenerów z Polski i Ukrainy. We wrześniu 2013r. odbyło sięszkolenie „  Od mediacji szkolnej ku społeczeństwu obywatelskiemu ” Zostało przeprowadzone w 8-miu szkołach Obwodu Ługańskiego Uczestnikami szkolenia byli nauczyciele i uczniowie, którzy wspólnie zdobywali kompetencje mediacyjne. Efektem szkolenia było otwarcie Szkolnych Klubów Mediacji w poszczególnych placówkach. W dniach 27 kwietnia – 3 maja 2014r. miało miejsce szkolenie dla nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli władz oświatowych Obwodu Ługańskiego na Ukrainie nt. wprowadzanie mediacji jako instytucji w placówkach oświatowych oraz wizyta studyjna w naszym gimnazjum  (spotkanie z nauczycielami  i uczniami) w ramach projektu „Rozwój mediacji szkolnej w Obwodzie Ługańskim. Polskie doświadczenia dla Ukrainy”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji w roku 2013 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w symulacja mediacji rówieśniczej w Sądzie Okręgowym w Gdańsku ( sędziowie apelacji gdańskiej oraz sędziowie z Niemiec). Natomiast w roku 2014 symulacja mediacji rówieśniczej w naszej szkole. Miała także miejsce debata z udziałem SSO Ewy Ważny – koordynatora ds. mediacji rodzinnych i nieletnich.

Środowisko sędziowskie wyraziło duże uznanie dla naszych działań w zakresie wprowadzania mediacji w naszej szkole. Mediacje stanowią szansę uniknięcia wielu rozpraw w sądzie rodzinnym, które mogą zakończyć się na terenie szkoły. Dlatego też Sąd Okręgowy w Gdańsku objął Patronatem Honorowym nasze przedsięwzięcie. Patronatem naukowym natomiast Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Wspierać nas także będzie Koło Naukowe Arbitrażu i Mediacji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Na bazie tych doświadczeń będzie funkcjonowało Centrum Mediacji Szkolnych i Rówieśniczych przy ZKPiG nr 33. Nasza szkoła stanie się miejscem, gdzie będzie można uzyskać informacje, wskazówki, skorzystać z konsultacji. W naszej szkole jest kilku wykształconych mediatorów a dwóch jest zawodowymi mediatorami i to właśnie z ich bogatego doświadczenia będzie można skorzystać. Zarówno nauczyciele jak i rodzice będą mogli znaleźć tu wsparcie w rozwiązaniu sytuacji konfliktowych. Zadbamy także o szkolenia. Na początku dyrektorów placówek oświatowych, by wiedzieli jak mediacje wprowadzić do szkolnej rzeczywistości. Potem chcielibyśmy, by każda szkoła miała swojego lidera, który w razie potrzeby będzie wiedział jak sięgnąć po mediacyjny sposób pracy. Nasza szkoła może także stanowić neutralny grunt do przeprowadzenia mediacji, a jest to jeden z warunków jej powodzenia.

W związku z rozpoczęciem działania CMS i R w  naszym Zespole ogłaszamy także międzyszkolny konkurs na projekt logo CMS i R. Zapraszamy dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych do udziału. Zwycięski projekt będzie oficjalnym znakiem naszego Centrum. Później tu daj łącze do regulaminu

Ufamy, że Centrum wesprze w sytuacjach trudnych zarówno uczniów, rodziców jak i nauczycieli placówek oświatowych gminy Gdańsk.

Dyrektor ZKPiG nr 33 mgr Iwona Klein