Informujemy, że zgodnie z Uchwałą nr XXXVII/978/2017 Rady Miasta Gdańska z dnia 30 marca 2017 roku w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego Gimnazjum nr 21 od 1 września wejdzie w skład Ogólnokształcących Szkół Sportowych

W naszym Zespole każdy jest ważny!

Gimnazjum nr 21
im. Dziedzictwa Pontyfikatu
Jana Pawła II w Gdańsku
Start Kontakt Galerie Aktualności szkola w katalogu Gwiazdor

Dobre słowo dla Ciebie:

4 maja 2017

Wizyta w Areszcie Śledczym

Wizyta w Areszcie Śledczym Zobacz zdjęcia

Dnia 24.04 2017 roku grupa sympatyków modułu prawnego  z Gimnazjum nr 21 w Gdańsku dzięki projektowi Kuratorium i uprzejmości Aresztu Śledczego mogła odwiedzić Areszt Śledczy w Gdańsku tzw. Kurkową. Jest to zakład penitencjarny dla mężczyzn i kobiet tymczasowo aresztowanych i pozostających do dyspozycji organów śledczych. Kpt. Marek Stuba - Rzecznik Prasowy dyrektora Aresztu Śledczego, wyjaśnił młodzieży czym różni się Zakład Karny  od  Aresztu Śledczego. Młodzież wie, że Zakład Karny to miejsce docelowe skazanego wyrokiem sądowym i ze celem takiego miejsca jest izolacja i resocjalizacja skazanych. W Areszcie Śledczym więźniowie czekają na wyrok, są przetrzymywani ze względu na prawidłowy tok postepowania prawnego lub odseparowani od środowiska w celu wyjaśnienia sprawy.  Na chwilę obecna przebywa tam 850 osadzonych a w skali roku daje to liczbę 3500, choć zdaniem Kpt. Stuby bywają lata jak 2004/2005 gdzie w skali roku  osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku było nawet 5000.  Areszt Śledczy zajmuje powierzchnię niespełna 28000 m kwadratowych na których mieszczą się budyni w których osadzeni są więźniowie, szpital więzienny, zakłady pracy, największy Baltika zatrudniający odpłatnie więźniów przy produkcji okien, kotłownia , kuchnia i wiele innych- ogółem to 25 budynków. Pan Kpt. z wielkim poświęceniem opowiadał nam o życiu i pracy osadzonych. Młodzież interesowała się jak żyją tu w areszcie, co jedzą osadzeni. Pan rzecznik oprowadzał nas po areszcie pokazywał cele i oznaczenia diety osadzonych tłumaczył co znaczą. Opowiadał nam,  ile osób mieszka w celi i co się w nich się mieści. Dzięki tej niezwykłej wycieczce mogliśmy dowiedzieć się, że osadzeni 23 godziny przebywają w celi a godzinę na spacerniaku. Oczywiście osoby chętne mogą wykonywać różne prace społeczne dla Hospicjum, PCK, Caritasu, Powiatowej Straży Pożarnej, przy pracach konserwatorskich itp. by umilić sobie monotonne życie, uwrażliwić na krzywdę innych, czuć się potrzebnym i pomocnym. Zdaniem Kpt. Stuby Służba Więzienna prowadzi również działania zmierzające do poprawy sytuacji życiowej osadzonych i ich rodzin współpracując z ośrodkami pomocy społecznej oraz prowadząc kursy zawodowe kończące się egzaminami wewnętrznymi. Celem Służb Więziennych jest również przygotować osadzonych do rynku pracy a tym samym przeciwdziałać bezrobociu. Wielką ciekawostką dla młodzieży były wiadomości dotyczące rozwoju kulturalnego osadzonych, jak się okazało w Areszcie Śledczym prowadzone są zajęcia kulturalne: realizacje filmowe koła teatralne, prowadzona jest stacja radiowa, można do woli korzystać z biblioteki więziennej. Pan Rzecznik wyjaśnił na, że w trakcie odbywania kary u znacznej grupy osadzonych zmienia się myślenie, podejście do pracy, do rodziny. Osadzeni zaczynają mieć plany, wyznaczają sobie cele i to jest właśnie resocjalizacja czyli jak najlepsze przygotowanie człowieka w izolacji do właściwego funkcjonowania w przyszłości na wolności w zgodzie z prawem i w poszanowaniu norm społecznych.

Składamy ogromne podziękowania, za tak ciekawe spotkanie Panu Dyrektorowi AŚ Gdańsk płk. S.W. Piotrowi Witkowskiemu za umożliwienie oraz za niezwykle ciekawe pełne zaangażowania przedstawienie nam świata za murami Panu Kpt. Markowi Stubie- Rzecznikowi  Dyrektora AŚ.

 Młodzież z Gimnazjum nr 21 w Gdańsku  - sympatycy zajęć prawnych wraz z opiekunem pedagog i mediator Renatą Gromko

 

koordynator modułu prawnego Renata Gromko

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
42 0.14876198768616